g_250_ln_008.jpg
Lech Niedźwiedziński - gitara (Woytek Band 1986-1990)
foto Maciej Mańkowski 1987 (sesja zdjęciowa do płyty "Jak się bawisz?")
foto Piotr Przybylski 2007 (Poznań Blue Note 12/13.01.2007 - koncert pamięci Wojtka w V rocznicę śmierci)
foto Muzykorama, Kościan 1986, foto Jacek Kuik

Urodził się 23.04.1948 roku w Lesznie.
Gitarzysta, wokalista, kompozytor, od 1964 roku na scenie. Współpracował z zespołami: Emil i dentyści, Hades, Jupiter, Imperium, Replay i Transfer oraz w grupie Hot Mix utworzonej przez niego, który po reaktywacji przyjął nazwę Droga do nieba. Obecnie występuje m.in. w zespole Rhythm Machine.
Szczegółowe informacje na stronie L. Niedźwiedzińskiego.

Wspomnienie o Wojtku.
Współpracę z Wojciechem Skowrońskim rozpocząłem jesienią 1986 r. W zespole Wojtka zwolniło się miejsce gitarzysty, bo grający dotychczas Tomek Dziubiński dostał kontrakt zagraniczny. Do zespołu zarekomendował mnie Wiesław Lustyk - perkusista z którym grałem wcześniej w rockowej grupie Replay. Wojtkowi bardzo odpowiadał mój styl gry oparty na rytmie bo
o_600_1477dk_ln.jpg
przecież szybkie boogie i podziałowe partie wokalne wykonywane scatem to jego żywioł. Ten styl śpiewu był znakiem rozpoznawczym Wojtka. Po kilku próbach pojechałem na trasę „ Dinozaury polskiego rocka” organizowaną przez Franciszka Walickiego. Występowaliśmy w większych miastach Polski grając wspomnieniowy repertuar z lat 60-tych wraz z Wojciechem Kordą, Andrzejem Nebeskim, Katarzyną Sobczyk, Heleną Majdaniec i muzykami grającymi niegdyś w „kolorowych” zespołach polski big-beatowych.
Trasa była dużym wydarzeniem muzycznym anonsowanym i relacjonowanym w telewizji. Nasz koncert zarejestrowano w Chorzowie (1986). Telewizja poznańska nagrała nasz występ w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu (1987).
W 1988 roku występowaliśmy na festiwalu „Leverkusener Jazztage” w hali miejskiej Leverkusen w Niemczech. Po festiwalu była krótka trasa w niemieckich klubach muzycznych (Stuttgart, Solingen). Festiwal organizowany jest co roku do dziś i prezentuje jazzowych artystów z całego świata. W Polsce graliśmy regularne koncerty, co było naszym źródłem utrzymania. Warto zaznaczyć że grając w niemieckich klubach graliśmy bluesy i standardy jazzowe obok polskojęzycznych rock and rolli i boogie. o_600_0007dk_ln.jpgNiestety w latach 80-tych w Polsce na klubowe granie w tym stylu należało do rzadkości. W 1988 r zarejestrowaliśmy udany koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Ponownie wyjechaliśmy na Festiwal do Leverkusen w 1989r i koncerty do Berlina i Kolonii. Graliśmy również za wschodnia granicą. W tymże roku wystąpiliśmy dla Polonii na Białorusi i Litwie. Również w 1989 r. występowaliśmy na festiwalu w Opolu z piosenką Katarzyny Gaertner „Kozi Blues” – niestety bez powodzenia jeśli chodzi o laury. Na przełomie 1990/91 roku zawiesiliśmy działalność ze względu na chorobę Wojtka i konieczną rekonwalescencję po operacji. Niestety wokalnie Wojtek już nie odzyskał sprawności i już więcej niczego nie zagraliśmy. Pozostały nagrania: LP „Jak się bawisz” nagrana w czerwcu 1987 w studio PR „Giełda” w Poznaniu. Również w tym studio nagrywaliśmy piosenkę do programu TV „Dziecko potrafi” oraz podkład muzyczny do filmu reklamowego zdaje się samochodu „Polonez”(?!). Występowaliśmy jako „Woytek Band” w stałym składzie: Wiesław Lustyk - perkusja, Lech Niedźwiedziński - gitara, Zenon Strzałkowski - gitara basowa oraz zmieniający się keyboardziści na występach w kraju gdy akompaniowaliśmy również innym wykonawcom: Andrzej Mikołajczak, Ryszard Szutta (także saksofon), Zygmunt Szram, Jerzy Grabowski. Tak w skrócie i w oparciu o zawodną nieraz pamięć wyglądałby ten fragment w działalności artystycznej Wojciecha Skowrońskiego przypadający na drugą połowę lat 80-tych.

Lech Niedźwiedziński - 23 marzec 2009

Zapraszam na oficjalną stronę http://republika.pl/lechniedzwiedz/
oraz http://myspace.com/lechniedzwiedzinski/



Wybrana dyskografia:

LP 113 Wifon 1987
Wojciech Skowroński
Jak się bawisz?


d_600_lp_87_01_02.jpgd_600_lp_87_01_01.jpg

















opis patrz Dyskografia


Funky Fun - Lech Niedźwiedziński

do_600_funkyfun_01_01.jpgdo_600_funkyfun_01_02.jpg

Materiał autorski wyprodukowany przez Lecha Niedźwiedzińskiego z 2003 roku.

 

Funky Band - Lech Niedźwiedziński

CD "Miłość jak głód" 2017

Lech Niedźwiedziński - gitara, vocal; Jacek Tamborski - gitara; Witold Kalitka - gitara basowa i Tomasz Boguś - perkusja

gościnnie zagrał Andrzej Mikołajczak - organy (realizacja i mastering nagrań)

do_600_cd_milosc-jak-glod.jpgdo_600_cd_milosc-jak-glod_tyl.jpg