WOJCIECH SKOWROŃSKI ur.11.07.1941 w Warszawie, zmarł 17.01.2002 w Poznaniu (podawana data śmierci artysty 18.01.2002 jest nieprawidłowa), pochowany został na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu (lokalizacja: kwatera 27, rząd 2, poz.4 - pomnik rodziny Skowrońskich).

Pianista, wokalista, aranżer, klarnecista, kompozytor. Ukończył ŚSM w klasie klarnetu, studiował na AM w Poznaniu. W 1962 roku został pianistą dixielandowego Storyville Jazz Band. Rok później znalazł się w finale II Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Przez kilka miesięcy współpracował z zespołem Czerwono Czarni. W latach 1963-67 występował z poznańskim zespołem Bardowie. Zdobył z nim I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Instrumentalnych, Wokalistów i Piosenkarzy. Wystąpił też w imprezach towarzyszących KFPP Opole '67 oraz w koncercie Nowe Twarze w Polskim Jazzie na MFMJ Jazz Jamboree '67 w Warszawie. W styczniu 1968 z Hubertem Szymczyńskim - bg i Jerzym Skowronkiem - dr utworzył trio Hubertusy, z którym wziął udział w V festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył nagrodę publiczności oraz I nagrodę w kategorii wokalistów ex aequo z Marianną Wróblewską.
Związanie się Skowrońskiego z grupą Drumlersi miało miejsce w maju 68r, po powrocie zespołu z trasy koncertowej, która obejmowała Polskę. Pierwszym występem w nowym składzie: ((Sonia Sulin (wł. Halina Frąckowiak) - voc, Anita Bem (wł. Teresa Czekańska) - voc, Tadeusz Prokop - g, voc, Zbigniew Wrzos - g, Leszek Muth - bg, Andrzej Mikołajczak - org, pno, i Piotr Milewski - dr, a następnie dołączyli: Aleksander Michalski - sax, Hubert Szymczyński - pz, i Marian Napieralski - tp)) był udział w koncercie "Pieśń i piosenka jazzowa" podczas VI KFPP w Opolu, gdzie w premierach zespół wykonał utwory „Za nasz spokojny dom” i „Ziemia obiecana”. Latem 68 roku pod kierownictwem Estrady Białostockiej Drumlersi wzięli udział w realizacji muzyki do filmu „Przygoda z piosenką” (w reż. Stanisława Bareja), którego premiera była 25.06.1969, oraz w pierwszej imprezie „Non stop” zorganizowanej w Kołobrzegu przez J. Kosińskiego. Zespół zarejestrował na singlu dwa instrumentalne utwory filmowe „Polowanie na muchy” i „Polka”.
We wrześniu 1968 roku muzycy Skowroński, Szymczyński, Mikołajczak, Zbigniew Karwacki – sax, oraz wokalistka Dana Lerska zaproszeni zostali przez Andrzeja Nebeskiego i Włodzimierza Wandera do współpracy z zespołem Nowi Polanie. Powstali oni we wrześniu, kiedy to dokonali pierwszych nagrań dla Programu III PR i Młodzieżowego Studia „Rytm”, lecz oficjalną datą powstania Nowych Polan jest 03.10.1968 w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki. Zespół nie osiągnął sukcesów i uległ rozwiązaniu jeszcze w grudniu 68 r.

Kolejnym zespołem, którego Wojtek Skowroński był członkiem to Grupa O! utworzona w styczniu 1969 przez perkusistę Andrzeja Nebeskiego, obok którego grali także z Nowych Polan A. Mikołajczak, H. Szymczyński, Z. Karwacki. Już w lutym grupa zarejestrowała pierwsze nagrania radiowe, po czym do zespołu doszedł drugi saksofonista A. Michalski. Zespół zadebiutował w "Telewizyjnym Ekranie Młodych" 11 lutego 1969 roku. Po ogłoszonym konkursie na nazwę zespołu telewidzowie zadecydowali o zmianie nazwy na tą ostateczną, jaką została - Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego, którą wymyślono od śpiewanej przez Wojtka Skowrońskiego piosenki "Moje ABC". W tej grupie Wojtek także nie zajął długo miejsca, bowiem już myślał o stworzeniu swojego zespołu. W kwietniu Wojtek pożegnał zespół i na jego miejsce przyszła Halina Frąckowiak a następnie dołączył Wojciech Gąssowski.

11.08.1969 roku Wojtek stworzył swoje pierwsze trio zwane BLUES TRIO w składzie: Skowroński - p, voc; Kazimierz Plewiński - bg, h-ca; oraz Andrzej Nackoski - dr; którego w 1970 zastąpił Piotr Janton oraz Maciej Winiewicz, jako elektroakustyk zespołu. Blues Trio wystąpiło m. in. podczas II „Beat Session” w Warszawie, I „Lubelskich Spotkań Wokalistów Jazzowych” (3-5.04.1970) a także plebiscytu o "Złotą Kotwicę Sopockiego Lata” w 1970. W drugiej połowie 1971 roku nastąpiła zmiana w składzie zespołu, wśród muzyków znaleźli się Andrzej Iskra - bg i Przemysław Lisiecki - dr.; oraz elektroakustyk Maciej Winiewicz grający sporadycznie na harmonijce ustnej oraz instr. perkusyjnych. Większe powodzenie zyskali podczas „Karnawałowych Spotkaniach Muzycznych” (1971); II „Lubelskich Spotkań Wokalistów Jazzowych (4-6.06.1971) oraz II „Wielkopolskich Rytmach Młodych” w Jarocinie, gdzie zespół wystąpił jako gwiazda festiwalu. Na początku 1972 do grupy dołączył Maciej Dobrzyński, który pełnił funkcję managera, kierownika artystycznego oraz sporadycznie grał na instr. perkusyjnych.
W tym składzie zespół włączył do repertuaru utwory rytm and blues i rock, co skłoniło Skowrońskiego do zmiany nazwy na Blues & Rock. Pierwsze występy zespołu pod tą nazwą odbyły się na X KFPP w Opolu oraz XV Festiwalu „Jazz Jamboree”.
19-22.10.1972 roku Blues & Rock nagrał pierwszą płytę koncertową w historii polskiej muzyki rock and rollowej tzw. „czwórkę”, zarejestrowaną podczas festiwalu „Jazz Jamboree”. Szczyt popularności zespołu przypadł na lata 1973-1974, gdy z grupą występował żeński chórek Rock & Blues w składzie: Ewa Góra (wł. Górzanka), Krystyna Stolarska oraz Halina Zielińska, którą zastąpiła później Teresa Głowacka. Wystąpili m. in. w XI KFPP w Opolu, „Poznańskich Muzykaliach”, „Częstochowskich Spotkaniach Jazzowych” (6-8.04.1973), „Dniach Kultury Polskiej” w Berlinie (1973), IV Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych” (1-3.06.1973) i „Intercopernicaliach” (14-17.09.1973).
W styczniu 1973 Blues & Rock zarejestrował pierwszą płytę długogrającą pt. „Blues And Rock” (opis w dyskografii).
Grupa wylansowała takie przeboje jak: „Kominiarz Johnny”, „Blues to zawsze blues jest” (nagroda za interpretacje na XI KFPP w Opolu ’73), „Ludzie, coś mi tutaj nie gra”, „Alabama”, „Ja to się cieszę byle czym”… Latem 73 roku, z zespołem nawiązał kontakt gitarzysta Edmund Klaus. Wiosną 1975 roku nastąpiły kolejne zmiany personalne, Przemysława Lisieckiego zastąpił Waldemar Majewski - dr, a Andrzeja Iskrę Eugeniusz Orlicki - bg.
W roku 1975 Skowroński, wraz z zespołem, nawiązał współpracę z orkiestrą 26-S Karola Nicze, co zaowocowało wspólnymi trasami koncertowymi również w roku następnym.
W kwietniu 1976 zespół wystąpił na „Międzynarodowej Wiośnie Estradowej”, po czym przygotował kolejny album pt. „Wojciech Skowroński”, zarejestrowany został w maju 1976 (opis w dyskografii).
Po zakończeniu trasy koncertowej w październiku 1976 roku zespół Blues And Rock został rozwiązany.
Lata 1978-1979 przyniosły kolejne zmiany personalne w grupie Blues & Rock - miejsce Eugeniusza Orlickiego zajął Marek Wojciechowski - bg, a Edmunda Klausa Andrzej Rogal - g. W tym składzie grupa grała siedem miesięcy, w połowie 1979 roku Skowroński rozwiązał zespół.
Na początku lat 80-tych wyjeżdżał za granicę z zespołem WOYTEK S. BAND oraz WOJTEK S. TRIO, w którym oprócz Skowrońskiego grali Przemysław Lisiecki na perkusji i jego brat Wojciech Lisiecki na gitarze basowej.
W dniach 8-10.05.1981 Wojtek wystąpił w „Rock Arenie” w Poznaniu.
W 1984 prowadził swój zespół Wojtek Band w skład którego weszli Tomasz Dziubiński - g, i Przemysław Lisiecki - dr. Rok później zarejestrowany został materiał dla kolejnego albumu pt. „Fortepian i ja”, po nagraniu którego odbyła się trasa promocyjna płyty. Po zakończeniu trasy perkusistę Przemysława Lisieckiego zastąpił Wiesław Lustyk.
Wiosną 1986 roku Woytek Band rozpoczął nagrania utworów do albumu pt. „Jak się bawisz?” w składzie: Skowroński, Dziubiński, Mikołajczak, Wiesław Lustyk i Basa.
Rok 1986 przyniósł historyczne trasy koncertowe, których organizatorem był Franciszek Walicki. 11 i 12 lipca w sopockiej „Operze Leśnej” odbyły się koncerty „Old Rock Meeting A.D. 1986”, w których udział brał m.in. Woytek Band. Koncerty te zostały zarejestrowane na pięciopłytowym albumie o tym samym tytule (opis w dyskografii). Skład zespołu tworzyli: Wojciech Skowroński - p, voc; Tomasz Dziubiński - g; Andrzej Mikołajczak - kdbs; Krzysztof Basa - bg; oraz gościnnie Andrzej Nebeski - dr;
13.09.1986 Skowroński z zespołem Woytek Band w składzie: Skowroński, Mikołajczak, Dziubiński, Lustyk i Basa wystąpił na żywo w Studio HI-FI warszawskiej TV. Koncert ten emitowała TV Polska.
Jesienią 1986 roku z zespołu odeszli Tomasz Dziubiński (otrzymał zagraniczny kontrakt) i Krzysztof Basa, a ich miejsce zajęli gitarzysta Lech Niedźwiedziński i basista Zenon Strzałkowski. Ten skład dokonał nagrania albumu pt. „Jak się bawisz?” do końca, co miało miejsce w czerwcu 87 roku. Warto dodać, że na album prawie wszystkie teksty napisał znakomity poznański autor Andrzej Sobczak.
W 1988 roku zespół wystąpił w „Domu Muzyki i Tańca” w Zabrzu w programie „Gwiazdy Mocnego Uderzenia”, zagrali Skowroński, Lustyk, Niedźwiedziński, Strzałkowski i nowy członek zespołu Jerzy Grabowski - kbds. Koncert ten był także emitowany przez TV Polską.
Skowroński występował także za granicą, m. in. w NRD, Czechosłowacji, RFN, ZSRR, Holandii, Belgii i Francji. Dokonał licznych nagrań archiwalnych dla PR. solowych oraz z orkiestrą m.in. Alex Band - Aleksandra Maliszewskiego, orkiestrą Jerzego Miliana oraz orkiestrą Andrzeja Trzaskowskiego.
Miał w swoim repertuarze standardy muzyki bluesowej, popularne przeboje rockandrollowe i utwory własne.
Pod koniec 1990 roku Skowroński poważnie zachorował, czego przykrą konsekwencją było zrezygnowanie z koncertów. Długotrwałe leczenie i rehabilitacja doprowadziła do rozwiązania zespołu Woytek Band, który był ostatnim zespołem Wojtka.

Wojciech Skowroński odszedł 17.01.2002 w Poznaniu po ciężkiej chorobie jaką jest nowotwór krtani i płuc, zostawił żonę Teresę i córkę Grażynę.

Andrzej Iskra (ur.12.11.1946, zm.19.09.1991) – pochowany został na Cmentarzu Miłostowo w Poznaniu w pobliżu miejsca spoczynku Adrianny Rusowicz.

Maciej Dobrzyński spoczywa w Warszawie.


Do napisania tej biografii wykorzystałem źródła:
1/ Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej – Rock’n’roll 1959-1973
autor: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła i Wojciecha Zająca
wydawca: Rock serwis, Kraków 1995

2/ Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej
autor: Ryszard Wolański
wydawca: Agencja artystyczna MTJ warszawa 2003

3/ Blues w Polsce
autor: Marek Jakubowski i Mariusz Szalbierz
wydawca: Oficyna Wydawnicza „ATENA” 1997